Kush eshte Jezusi ne te vertete?

Veshtire te gjendet njeri ne kohen e sotshme qe nuk e ka degjuar emrin e Jezusit. Por kjo nuk mjafton aq sa nuk eshte e mjaftueshme te thuash qe Antarktida eshte nje nga kontinentet, por pa dituar as koordinatat, as detaje te ketij kontinenti.

Materiali me i vjeter qe flet per Jezusin eshte Bibla. Sot ka kopje qe bibles qe datojne afer kohes kur 4 ungjijte u shkruan, apo letrat e apostullit Pal. Sot ka korrespondenca  dhe shenime historike ku jobesimtare kane permenduar ekzistencen e nje mrekulli-beresi ne Izrael. Nese shkencetaret do te hidhnin poshte librarine e madhe qe mbeshtet Jezusin historik, atehere asnje veper e lashtesise nuk e kalon proven e vertetesise dhe nuk duahet konsideruar si material historik.

Permes shkrimeve hebreje, personi i Jezusit ishte pershkruar si Mesia qe do te vinte te clironte Izraelin. Permes shkrimeve te krishtereve eshte pershkruar sesi ky Mesi-Krishti u ndryshoi jeten njerezve, bile dhe shekuj pasi historia per te u shkrua dhe u perhap.

C.S.Lewis, nje shkrimtar i famshem shume bukur shkroi. “Jezusi mund te jete nje nga te tre te meposhtmit: Genjeshtar, i cmendur ose Zot.”

Kush mendon ti qe eshte Jezusi?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s