Kush e krijoi Zotin?

Ka dy pergjigje:

Zoti (apo me sakte Perendia) nuk eshte krijuar, por ekziston ne pafundesi dhe eshte i pamatshem me mjetet tona te fundme.

Zoti qe ne njohim eshte produkt i nje Zoti tjeter, i cili eshte nje produkt i nje Zoti tjeter, i cili eshte nje produkti i nje Zoti tjeter dhe keshtu ne infinit. Ne kete rast mundesia eshte qe nje Zot me i madh, prodhon nje Zot me te vogel, sepse praktikisht krijuesi eshte me inteligjent se Krijesa (nese e kemi hequr nga analiza rastesine). Pra Zoti qe ne njohim eshte i mahnitshem, imagjino sesi mund te jete Zoti qe ka krijuar Zotin qe ne njohim dhe paraardhesin e tij.

Do te vije nje dite qe analiza jone filozofike do te duhet te ndaloje ne nje perfundim, sidomos kur perfundimi yne pozicionon shpirtin tone drejt pranimit te asaj qe Zoti ka zbuluar apo refuzimin e Zotit duke perdorur justifikimin e mosdijes se asaj qe eshte pertej Zotit.

Miku dhe mikesha ime, a je duke kerkuar sot me shume argumenta bindese apo duke kerkuar justifikime? Nese i pergjigjesh PO te pares, je ne rrugen e duhur sepse ti je thjesht duke qene real me veten, duke deshiruar te sqarosh pyetje shume normale. Nese i pergjigjesh PO te dytes, atehere rruga jote drejt njohjes do te jete me e veshtire dhe pa garanci te shikimit te drites, dhe kjo eshte per aresyen e vetme sepse ti po refuzon ate qe eshte e dukshme me aresyetimin qe ajo qe eshte e paditur mund te rrezoje argumentin e asaj qe eshte e ditur. Ndoshta, ti nuk do dike tjeter te jete Zot moral dhe ligjvenes mbi ty, pavaresisht se shumica e njerezve e kane treguar qe i nenshtrohen autoriteteve njerezore dhe civile per shkak te frikes se ndeshkimit dhe nje pjese e tyre e kuptojne nje nje shoqeri nen rregulla eshte nje shoqeri me e stabilizuar se nje shoqeri anarkie ku secili en ate qe i duket e aresyeshme.

Cfare mendon?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s