A ndihmon agjerimi?

fasting1Njerez te shume besimeve fetare agjerojne. Bile sot ka nga ata qe agjerojne per te rene ne peshe ose si nje menyre me e shendetshme e te jetuarit.

Po a ndikon agjerimi ne afrimin tone tek Perendia apo ne pranimin tone dhe kerkesave tona perpara Tij?

Agjerimi eshte nje sakrifice qe njeriu ben duke mos e ushqyer trupin e tij, per te treguar perkushtimin ose pergjerimin qe ka ndaj Zotit.

Shpesh kam takuar njerez qe agjerojne pa  e ditur mire pse e bejne! THjesht eshte mire sepse e bejne dhe te tjere.

Bibla na thote qe Jezusi erdhi si njeri dhe veproi si ndermjetes midis Perendise se shenjte dhe njerezimit mekatar ne menyre qe ne te jemi te pranuar prej Krijuesit permes besimit ne ate qe ai beri. Nese kjo eshte e vertete, atehere agjerimi nuk ndikon ne afrimin apo largimin e Perendise nga ne.

Nga ana tjeter ka vlere sepse na thote ne qe mund ta nenshtrojme trupin per Perendise, por jo qe te jemi te pranuar perpara tij, por per te treguar qe ne mund te kontrollojme trupin dhe deshirat e tij per nje nivel me te larte ne njohjen e Perendise.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s