Mekati dhe Bibla

Ju sigurisht qe e keni dëgjuar fjalën mëkat. Referenca e kësaj shprehje është e ndryshme, por kuptimi i përgjithshëm do te thotë qe është diçka gabim.

Ne shoqërinë ku jetojmë mëkat zakonisht eshte ai veprim qe denohet nga shoqeria ose ligji. Mund ta quajme mekat shoqeror ose shkelje ligji.

Dua t’ju propozoj ta shikoni këtë term sipas syve te Perëndisë.

Nëse ka Perëndi i cili është Krijuesi i universit dhe botes qe jetojme, ai patjeter duhet te kete disenjuar ne mendjen e vet se cfarë do te benin krijesat e tij. Perendia duhet te kete qene inteligjent përderisa ne qe predispozohet qe jemi krijime te tij kemi sasi te konsiderueshme intelekti.

Unë do t’u propozoja te konsideronin idene qe ky Perendi inteligjent te kete patur një plan per racen njerëzore per menyren sesi te jetoje dhe menyren si te veproje ne lidhje me Perendine krijues, me pjesen tjeter te races njerezore dhe me pjesen tjeter te krijimit te Perendise.

Nëse kjo do te pranohej prej jush si mundësisht e vërtetë, atehere do t’i duhet Krijuesit qe t’ia transmetonte njohurine dhe planin e Tij krijeses se vet dhe jo ta lejonte krijesen e vet te hamendesonte se cfare duhet te kete patur ne mendje disenjatori i Universit.

Raca njerëzore ka treguar qe ka patur eksperienca jonjerëzore dhe i ka shprehur apo shpjeguar ato brezave pasardhës. Kjo eshte nje aresye pse kemi shume teori ne lidhje me jetën, vdekjen, përjetesinë dhe Perëndinë.

Nuk është e lehte te vish ne përfundim dhe te thuash “ku ta di unë se si ka folur Zoti me te tjerët, kur unë dua qe te flasë me mua”. Si besimtar qe jam me lejoni t’ju them qe Zoti flet me secilin ne mënyra te ndryshme për te tërhequr vëmendjen për ekzistencën e tij dhe nga ana tjetër ka lënë një dëshmi te shkruar te vullnetit te tij – 66 libra te shkruar nga 40 autore për një periudhe kohore 16 shekujsh. Ajo qe ne e quajmë Bibël.

Nëse keni pare rubrikën e pyetjeve tashme mund te keni marre disa pergjigje nga pyetjet e sinqerta qe mund te kesh patur.

Bibla është vërtetuar arkeologjikisht, historikisht dhe mbi te gjitha përmes jetëve te ndryshuara qe nuk është fjale njerëzore.   Nëse nuk ke bibël mund ta lexosh ketu ne versionin shqip  Varianti 1 . Varianti 2 

Bibla Audio ne Shqip Varianti 1  Varianti 2

Nëse doni te shihni me një shikim te shpejte se cfare bibla quan mëkat, lexo këtu për me shume.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s