Libri te cilit duhet t’i besoj?

Le te flasim troc: ti dhe une jemi produkt i asaj qe na kane lejuar te tjeret te mesojme. Ne nuk dime me shume sesa ajo qe kemi patur mundesi te dime. Dhe ajo qe kemi patur mundesi te dime, nuk eshte e barabarte me gjithe njohurine e qe ekziston ne teresi. Njohuria qe ne marrim eshte permes te lexuarit, permes asaj qe te tjeret kane thene dhe permes te degjuarit. Ne na mbetet te bejme perzgjedhjen e asaj qe degjojme per te pranuar, refuzuar apo lene menjane informacionet qe na jepen.

Ajo qe dua te prezantoj sot eshte nje liber qe grumbullon 66 libra te tjere. Eshte nje permbledhje librash historike, profetike, morale dhe etike. Libra mbi te cilen jane bazuar shumica e shoqerive te emancipuara sot.

Dua te flas per Biblen. 40 autore te ndryshem per nje periudhe disa shekullore moren mesazhe nga Krijuesi dhe ia transmetuar bashkekombasve te tyre dhe permes perkthyesve dhe shkruese nder shekuj kane arritur ne duar tona.

Ku liber ka ndryshuar jeten time dhe milionave te tjereve, thjesht per shkak te fuqise qe transmetojne fjalet e tij. Jane fjale qe nuk i gjen ne cdo liber. Te tjeret  kopjojne nga Bibla por Bibla eshte nje liber origjinal qe i ka qendruar koherave, perpjekjeve per ta zhdukur apo shtremberuar.

Une besoj qe Zoti e ka ruajtur dokumentin ku jane shkruar per Te, sepse Ai do qe njerezit te informohen mjaftueshem se kush eshte Perendia dhe per ta ndihmuar shoqerine njerezore te ece ne rrugen e duhur.

Nese je person qe lexon libra, ti patjeter duhet ta lexosh Biblen.

Nese nuk lexon libra, ti prape duhet ta lexosh biblen. Vetem pasi ti ke nje eksperience personale me te atehere mund te thuash opinion te qarte.

E them kete sepse ka shume mundesi qe ti ke nje opinion per biblen, pavaresisht se s’ke lexuar as cerekun e saj. Pra ti ke nje opinion per kete liber per shkak se i beson nje libri tjeter qe te thote qe ky liber te bezdis.

Nese te bezdis me te vertetat qe thote eshte gje e mire sepse te ndihmon ty te njohesh ate qe eshte e vertete ne jeten tende. Dikush tha qe Bibla te lexon ty, kur ti e lexon ate.

Une nuk dua qe ti ta lexosh biblen nese je hipokrit apo dikush qe nuk po kerkon te verteten. DO harxhosh kohen ndoshta. Une shpresoj qe po i flas dikujt qe eshte duke kerkuar per te verteten. Ti do te befasohesh nga ky liber. Lexoje dhe me thuaj se cfare mendon per te.

Zoti te bekofte!

Një mendim mbi “Libri te cilit duhet t’i besoj?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s